Integraatiotestit¶
PRG1 integraatiotestit
Verrattuna funktionaalisiin testeihin integrointitesteillä testataan suurempia kokonaisuuksia: ei yhtä funktiota kerrallaan, vaan useiden funktioiden yhdistelmiä. Integraatiotestit ovat myös opiskelijoiden käytettävissä hakemistossa prg1/integration-compulsory. Testit voidaan suorittaa seuraavalla tavalla:
- Käännä ohjelma ensin: qmake; make
- Suorita testi
testread "test-00-compulsory-in.txt" "test-00-compulsory-out.txt"
joko
- käyttöliittymässä,
kirjoita tai valitse komento testread Qt-komentokentän pudotusvalikosta ja anna tiedostot "test-00-compulsory-in.txt" syötteeksi ja "test-00-compulsory-out.txt" referenssitulosteeksi../prg1 - Huomio! Vaihda työhakemisto hakemistoon, jossa testitiedostot sijaitsevat, jotta yllä oleva testilukutoiminto toimisi. Muussa tapauksessa komentoihin on sisällytettävä testitiedostojen polut.
- käyttöliittymässä,
- konsolissa,
ja suorittamalla konsolissa testread-komento./prg1 --console - tallentamalla yllä mainitut komennot tiedostoon "cmd_file" ja antamalla tiedosto parametrina prg1:lle:
./prg1 cmd_file
Vapaaehtoiset funktiot testataan samalla tavalla kuin pakolliset. Vapaaehtoisten funktioiden integrointitestit löytyvät kansiosta integration-optional; ja ne testataan modulissa Projekti 1 - Graderit (vapaaehtoiset)
Warning
Lähetä työsi arvioitavaksi:
A+ esittää tässä kohdassa tehtävän palautuslomakkeen.