- COMP.CS.200
- 10. Pakolliset graderit
- 10.5 WebDev roadmap
WebDev roadmap¶
Arvostelija testaa tiedoston roadmap.html
. Kyseisessä tiedostossa
tulee käyttää semanttista merkkausta ja vastata vähintään seuraaviin kysymyksiin:
Mitkä ovat hyödyllisimpiä teknologioita web-kehittäjälle ja miksi?
Mitkä ovat parhaat tavat oppia web-kehitystä?
Miten tekoäly tulee muuttamaan tulevaisuuden web-kehitystä?
Miten opiskelijat voivat parantaa mahdollisuuksiaan saada työpaikka web-kehittäjänä?
Vaatimukset¶
index.html
-tiedostossa on oltava linkki tiedostoonroadmap.html
, ja linkillä on oltava id webdev. Linkin tulee myös avata sivu uuteen välilehteen tai ikkunaan.roadmap.html
on validoitua HTML:ää (virheitä ei sallita).Semanttista merkkausta on käytettävä — dokumentissa on oltava vähintään elementit <main>, <section> ja <footer>.
Jaa sisältö erillisiin osioihin tarkoituksenmukaisesti.
Sekä <main> että <footer> voivat sisältää useita osioita.
Dokumentin pääsisällön (eli <main>-elementin sisällön) tulee olla vähintään 500 sanaa pitkä.
Sisältö tulee luonnollisesti jakaa osioihin, kappaleisiin, listoihin, taulukoihin jne. kuten tavallisestikin.
Kaikki ulkoiset lähdemateriaalit on mainittava, ja verkossa oleviin lähteisiin on liitettävä linkit.
Dokumentissa on oltava APA-tyylinen lähdeluettelo. (Katso tarkemmat ohjeet alempaa.)
Lähdeluettelo on sijoitettava <article id=”references”> -elementin sisälle.
Lähteitä on oltava vähintään kaksi (2), ja niihin on sisällyttävä toimivat linkit.
Merkitse kaikki tekoälyn tuottama sisältö selkeästi ja näkyvästi.
APA-tyylinen lähdeluettelo¶
Kuva esittää esimerkin APA-tyylisestä lähdeluettelosta, ja taulukko kuvaa HTML-rakenteen, vaaditut elementit ja niiden attribuutit.
Arvostelija edellyttää, että lähdeluettelossa on vähintään kaksi olemassa olevaa lähdettä, joihin on liitetty linkit.

Elementti | Sijainti (Parent) | Vaaditut attribuutit | Kuvaus |
---|---|---|---|
<article> | N/A | id="references" (arvostelijan vaatima) | Kattaa itsenäisen sisällön osan, kuten blogitekstin tai artikkelin |
<h2> | <article> | N/A | Tason 2 otsikko lähdeluettelolle |
<ul> | <article> | class="ref-apa" | Numeroimaton lista lähteille, "ref-apa"-luokka muotoilua varten |
<li> | <ul> | N/A | Yksittäinen lähde listattuna listaelementtinä |
<em> | <li> | N/A | Kursivoi tekstin listaelementin sisällä, kuten lehtien nimet tai volyymitiedot |
<a> | <li> | data-retrieved-url="true" | Linkkimerkintä verkkoresurssien osoitteille |
Attention
ChatGPT:n ja muiden tekoälybottien käyttö on sallittua, mutta kaikki tekoälyn tuottama sisältö on merkittävä selkeästi ja näkyvästi.
Tämän tehtävän voi palauttaa yksin tai 1–3 hengen ryhmissä.
Pakollisista automaattiarvostelijoista on saatava täydet pisteet, jotta voi edetä bonus-gradereihin. Huomaathan kuitenkin, että koko lopullinen harjoitustyö (final assignment) on edelleen vapaaehtoinen.
Lopullisen harjoitustyön kriteerit on kuvattu tarkemmin Arviointi-osiossa.