- MATH.APP.111
- 3. Alkeisfunktiot
- 3.6 Hyperboliset funktiot ja niiden käänteisfunktiot
Hyperboliset funktiot ja niiden käänteisfunktiot¶
Hyperboliset funktiot ovat yhteydessä trigonometrisiin funktioihin, ja trigonometriasta tutuille sinille, kosinille ja tangentille määritellään tässä osiossa hyperboliset vastineet. Siinä missä trigonometriset funktiot määritellään yksikköympyrän kehäpisteen koordinaateista, hyperboliset funktiot voidaan määritellä yksikköhyperbelillä sijaitsevan pisteen avulla. Kulman sijaan tällöin tarkastellaan alla olevassa kuvassa punaisella merkittyä pinta-alaa. Näin ollen hyperbolisten funktioiden käänteisfunktiot liittävät yksikköhyperbelin pisteisiin vastaavan pinta-alan, minkä vuoksi niitä kutsutaan areafunktioiksi.
Tällä kurssilla hyperboliset funktiot lähinnä esitellään ilman, että niihin perehdytään sen tarkemmin. Määrittelystään johtuen hyperbolisilla funktioilla on hyvin paljon samankaltaisia ominaisuuksia trigonometristen funktioiden kanssa, ja niitä esiintyy erityisesti sovelletussa matematiikassa ja fysiikassa. Esimerkiksi kahdesta pisteestä kiinnitetty vapaasti roikkuva ketju asettuu muotoon, joka voidaan ilmaista hyperbolisen kosinin avulla. Lisäksi käy ilmi, että hyperboliset funktiot voidaan esittää suhteellisen tiiviisti eksponenttifunktioiden ex ja e−x yhdistelminä.
Määritelmä 3.6.1
Hyperbolinen sini sinh ja hyperbolinen kosini cosh ovat reaalifunktioita, joiden lausekkeet ovat
Hyperbolinen tangentti tanh on näiden suhde
Kaikkien hyperbolisten funktioiden määrittelyjoukoksi käy koko reaalilukujen joukko R. Funktioiden kuvaajat on hahmoteltu kuvaan. Hyperbolisen sinin arvojoukko on R, hyperbolisen kosinin [1,∞) ja hyperbolisen tangentin (−1,1).
Esimerkki 3.6.2
Ratkaise yhtälö sinhx=3.
Hyödynnetään hyperbolisen sinin määritelmää ja lavennetaan lausekkeella ex.
Koska ex≠0, voidaan yhtälön molemmat puolet kertoa nimittäjällä 2ex ja yhtälö saa muodon e2x−6ex−1=0, joka on toisen asteen polynomiyhtälö muuttujanaan ex. Täten
eli x=ln(3+√10)≈1,8184.
Hyperbolisille funktioille on voimassa monia samantapaisia kaavoja kuin trigonometrisille funktioille, kuten
Ne on helppo johtaa tarvittaessa määritelmiin perustuvalla suoralla laskulla.
Kuten mistä tahansa funktiosta, myös hyperbolisista funktioista saadaan surjektioita rajoittamalla niiden maalijoukko arvojoukoksi. Hyperbolinen sini ja tangentti ovat aidosti kasvavia funktioita joukossa R ja hyperbolinen kosini joukossa [0,∞), joten näissä joukoissa ne ovat myös injektioita. Täten niille voidaan määritellä käänteisfunktiot.
Määritelmä 3.6.3
Areafunktiot ovat käänteisfunktioita hyperbolisille funktioille, jotka on rajattu bijektioiksi.
Näistä funktioista käytetään myös merkintöjä arsinh=sinh−1, arcosh=cosh−1 ja artanh=tanh−1, joita ei tule sekoittaa potenssiin −1.
Areafunktioille voidaan kehittää myös lausekkeet hyperbolisten funktioiden määritelmien avulla. Tässä voidaan edetä kuten esimerkissä 3.6.2 mutta merkitsemällä symbolisesti sinhx=y. Areasinin, areakosinin ja areatangentin lausekkeet ovat seuraavanlaiset.